Magyarosított koreai kimchi leves – Anyagcserét serkentő levesek III.
A koreai kimchit már bemutattam, és remélem, mindenki, aki sokáig, egészségben szeretne élni, azóta el is készítette és fogyasztja ;-)!
Metabolizmust gyorsító sorozatom harmadik leveseként most ebből a fermentált zöldségből készítettem egy gyors levest.
Ugyan van „igazi” kimchi leves is, a neve kimchi-guk, de azt szójatofuval készítik, és én szóját nem eszem (mint ahogy a kimchi receptből is kihagytam minden olyan összetevőt, amit nem tudtam monosodium-glutamát vagy egyéb E-betű nélkül beszerezni ☹…).
És amúgy is kicsit könnyíteni szerettem volna a levesen, hiszen annyira komplex a kimchi íze, hogy nem kell bele nagyon más… Így én aztán sima, zsenge káposztával „higítottam”.
Feltétként most sütnivaló kolbászból készült sült golyócskákat láttok a képen, de az eredeti recept szerinti nyers tojássárgája is nagyon finom, természetesen azonnal belekeverve a nagyon forrón tálalt levesbe.
Ez a leves meg fogja mozgatni azok emésztését (az anyagcseréjén kívül :-)), akik nem szoktak ilyen sok rostos zöldséget fogyasztani, különösen nem fermentált formában. Erre lehet készülni kicsit :-), ha értitek ;-)… De ez csak egy kezdeti reakció, a jó bélflórával rendelkezőknek az ilyesmi már nem okoz semmi gondot, és csak a pozitív hatásokat élvezhetjük… nem is annyira mi, mint a bennünk élő baráti mikrobák, és rajtuk keresztül az egészségünk!!!
Hozzávalók:
- fél fej kis káposzta (mondjuk 30 dkg)
- fél adagnyi kimchi (mondjuk 15 dkg) – lásd recept a blogon
- 1-1,5 dcl kimchi lé (attól függően, hogy milyen érett a kimchink)
- 2 szál újhagyma
- 2 kanál zsiradék a kedvencekből
- feltétként tányéronként:
- 1-2 kanál nyers kimchi
- 3-4 kolbászgolyó vagy 1 nyers tojássárgája
- snidling
Elkészítése:
Az aprított újhagymát a zsiradékon megfuttatjuk. Hozzá tesszük a 1-2 cm-es darabokra vágott fejes káposztát, és a kimchit. Kicsit pirítjuk, hogy kapjon egy kis ízt. Felöntjük vízzel és a kimchi levéből annyit teszünk hozzá, ahogyan szeretjük és amennyire erős a kimchink leve. Ha szükségesnek érezzük, sózzuk, borsozzuk, de óvatosan, hiszen a kimchi eleve elég sós.
20 percig főzzük, vagy amíg a káposzta ropogós marad, de megfő.
Én szeretem az erős ízeket, nem mellesleg kombinálni a jótékony hatásokat, ezért a leves tetejére még nyers formában is tettem 1-2 evőkanál kimchit, hadd legyen probiotikum is a levesemből.