|

Cukros üdítők és gyümölcslevek helyett igyunk fermentált limonádét!

Én már régóta mondogatom, hogy egyáltalán ne igyunk gyümölcslevet, még hozzáadott cukor nélkülit sem (lásd az ingyenesen letölthető “13+1 tipp&trükk az egészséges táplálkozáshoz” dokumentumot)!

Helyette készítsünk gyors, erjesztett limonádét, amiben nagyon kevés cukor van, viszont annál több hasznos baktérium, ami javítja a mikrobiomunk (és egészségünk) állapotát. És a bőrünk is szebb lesz, ha a bélflóránk rendben van…

Az eljárás ősi és nagyon egyszerű, csak elfelejtettük.

Hogy miért probiotikum? Azért, mert a tejsavas erjesztés (lakto-fermentálás) elszaporítja benne a jó mikróbákat (Lactobacillus családba tartozó mikróbák), viszont az oxidén nélküli eljárás (anaerob erjesztés) meggátolja, hogy az egészségünkre káros gombák vagy penészek keletkezhessenek benne.

Az elméletről sokat tudnék írni, viszont hasznosabbnak tartom, hogy inkább pár tippet osszak meg Veletek. Remélem, már elhiszitek, hogy én úgyis alaposan utánajárok mindennek, mielőtt azt magam használnám, vagy megosztanám Veletek….

Tippek:

  • nagyon tiszta üveget és lapkát, esetleg csatos üveget használunk (én nem főzöm ki, de jó forró vízben mosom el az üveget, minden egyes alkalommal)
  • NEM napon készítjük a fermentált italt, ellenkezőleg, védjük az üveget a direkt fénytől
  • 22-24 C fok az ideális hőmérséklet
  • én maximum 2-3 napig hagyom az erjesztési folyamatot, az italt aztán leszűröm üvegekbe, és hűtőbe rakom
  • az italt minél tovább hagyjuk érni, annál kevesebb lesz benne a cukortartalom, és annál pezsgősebb lesz
  • ez annak köszönhető, hogy a cukor (vagy méz, vagy gyümölcscukor) itt a mikróbák etetésére szolgál, és csak másodsorban édesítésre
  • ha túlerjesztettük az italt, és nagyon hiányzik belőle nekünk az édes íz, akkor fogyasztás előtt lehet pótolni a cukrot… én csak módjával ajánlom
  • ez egy élő anyag, változni fog az íze, de táplálkozási szempontból nem romlik a beltartalma, sőt…!!!
  • jót tesznek neki a fűszerek: csillagánizs, egész fahéj, szegfűszeg, ezek táplálkozástanilag is nagyon jók nekünk, mégpedig az erős antioxidáns hatásuk miatt… nem mellesleg finomak…

Miből készítsük? Bármiből. És egész nyáron…. (de fagyasztott gyümölcsből egész éven át)

Hozzávalók az én csatos üvegeimhez mérve (ez egy alaprecept, ha elkezditek, se vége-se hossza nem lesz a variánsoknak…):

  • 15-20 dkg ízes gyümölcs, megmosva (bogyósok, szilva, meggy, füge,….), bármilyen kombinációban
  • 3 liter víz, felforralva, lehűtve (fontos!)
  • 2-3 evőkanál cukor vagy méz (én nyers nádcukor és méz kombinációját használom, az aktuális kedvem szerint)
  • egész fahéj fele
  • 5 szegfűszeg
  • 1 csillagánizs
  • 2-3 mentaág
  • 1 citromfűág

Elkészítése:

A tiszta üvegbe tesszük a hozzávalókból a száraz anyagokat (gyümölcs, fűszerek, zöldfűszerek). A cukros/mézes vízzel (lehűtve !!!) felöntjük, kb. 1 cm üres helyet hagyunk az üveg tetején.

Lezárjuk. Másnapra már beindul a tejsavas erjedés. „Sziszegtetjük”, azaz nagyon rövid időre kinyitjuk, kiengedjük a felesleges széndioxidot (enélkül is lehet, de erről majd egy másik bejegyzésben írnék…).

2-3 nap után leszűrjük, a leszűrt italt hűtőbe tesszük.

Az erjesztett gyümölcsöt megehetjük, javaslom is, hiszen tele van probiotikummal (Zsombi unokám ma, amikor az erjesztett szedret ette: „Nagyi, ez isteni”!), de fel is önthetjük még egyszer (ennél többször már nem lesz íze).

Hasonló bejegyzések

  • Rebarbarás fordított süti

    Ebben a süteményben van cukor, mert karamellt édesítővel nem lehet csinálni. De én annak a híve vagyok, hogy nem túl gyakran igenis lehet cukrot enni annak, aki nem szenved komoly szénhidrátanyagcserében, inzulinrezisztenciában, cukorbetegségben (és ezek közül van olyan, ami visszafordítható, türelemmel, odafigyeléssel, megfelelő táplálkozással és mozg…

  • Napvédő krémek helyett napvédő táplálkozás

    Az elmúlt időkben sajnos megnőtt a melanómás megbetegedések száma, és mindenki az erősödő UV-sugárzásról beszél. A másik oldalon viszont a nap gyógyító erejére nagyon is szükségünk van, ugyanis a magyar lakosság nagy része D-vitamin hiányos. Hogyan oldjuk fel ezt az ellenétet? Megfelelő táplálkozással. A fekete bogyósokban lévő antocianinok…

  • Öt rövid video a patikakert termékeiről

    A videósorozat a Patikakert termékeiről, azok elkészítési folyamatáról tartalmaz hasznos információt.

    A termékeink alapja a fekete bogyós gyümölcsök, amelyeket regeneratív módon termesztünk, a növényeknek legmegfelelőbb, biodiverz környezetben, vegyszermentesen, és gondosan, kézzel válogatunk a magas polifenol, vitamin és nyomelem tartalom miatt. A bogyók héjai és aprócska magjai is fontos részei termékeinknek, hiszen ebben rejtőznek a hasznos élelmi rostok, amik jótékony hatással vannak az emberi mikrobiomra, ezáltal az egészségre.

  • A tápláló és finom fűszeres étel, a harira leves

    A harira levest gyakran készítem, mégpedig egy autentikus marokkói szakácskönyvből, amit még Marokkóból hoztam. Ott ezzel a levessel törik meg a hónapos böjtjüket, a Ramadant. Én télen, nyáron szeretem készíteni, mert nagyon tartalmas, mégis könnyű, finoman fűszeres, ezért könnyen emészthető. Hüvelyesekből készül: csicseriborsóból, lencséből…

  • Fűszeres Füge Chutney Patikakert balzsamecettel – felhasználási ötletek, receptek

    Szeretem, ha valami finom és egészséges is egyben. És ha még mindemellett egyszerűen is használható, azt még inkább. A Patikakert Fűszeres Füge Chutney-ja mindhárom paraméternek eleget tesz. Íme öt egyszerű recept, amivel akár a vendégeinket is el tudjuk kápráztatni, mégsem igényelnek túl sok időt.

  • A koreaiak hosszú és egészséges életének titka: a kimcsi

    Ahány ház, annyi kimcsi :-). Koreában nincs étkezés kimcsi nélkül. Tanulhatnánk tőlük ;-). A koreiai savanyított káposztának, a kimcsinek számtalan fajtája van és óriási rajongótábora szerte e földkerekségen. Ez nem véletlen, hisz nemcsak különlegesen finom ízvilága teszi vonzóvá, hanem a mostanra már tudományosan is bizonyított egészségvéd…