Az én mediterrán, könnyű töltött paprikám, egy különleges fűszerkeverékkel bolondítva- sokkal finomabb, mint ahogy kinéz

A töltött paprikát sokan, sokféleképpen készítik. Lányok öröklik a receptet az anyjuktól, persze, ha szerencséjük van, és tud az anyukájuk főzni :-).

Nálam nem ez a helyzet, én alapjaiban változtattam meg az otthoni receptet, pedig az anyukámé is finom volt….

Az én verzióm nagyon könnyű és van benne egy-két csavar. A családomnak így ízlik, és sok éve így készítem…

Mi benne a más? Először is nem használok cukrot, sem lisztet, és rántást sem készítek… Igyekszem mindent a maga természetességében felhasználni, ettől aztán valóban nagyon könnyű, mégis tápanyagdús lesz az étel. Az ember lánya nem kíván hozzá krumplit vagy kenyeret, van benne íz elég!

Sok éve, Marokkóban fedeztem fel egy fűszer-keveréket, az a neve, hogy Ras-el-Hanout (sokféleképpen írják a nem arab világban, arabul pedig nem tudnám leírni :-)). Kb. annyit jelent, hogy “A bolt feje”… vagy “csúcsa” … Szinte művészet, mert legalább 23, de gyakran több, mint 30 fűszerből készítik!!! Már itthon is kapható a jobb fűszerészeknél, az én legnagyobb örömömre…

Hogy miért éppen ez a keverék? Biztosan megfigyeltétek, hogy a déli országokban, mint pl. Görögország vagy Törökország, mesterien bánnak a darált húsokkal, legyen az bárány, marha vagy akár sertés is, már ahol azt fogyasztják ;-)… és innen jött az ötlet, hogy miért ne tanuljak tőlük, ha lehet?

Így aztán én a darált húsokhoz bizony gyakran használom ezeket a mediterrán keverékeket! Valahogy nagyon jól harmonizálnak a darált húsokkal, adnak nekik egy halvány kis édességet (fahéj, szegfűszeg, cardamom, gyömbér, …), és kitűnően kiemelik a húsok aromáját.

A másik „trükk”, hogy a töltött paprikát én hámozott, egész vagy karikákra vágott friss paradicsomban, sok bazsalikomlevéllel együtt „főzöm” össze, mégpedig sütőben, jó vastag falú edényben… Még mázas cserépedényem is van erre a célra…. na, jó, tudom, ez már túlzás…. de nem…… higgyétek el, más lesz az eredmény, ha megadjátok a módját 🙂 … most például öntöttvas edényben készült, mert kicsit kevesebbet készítettem, mint szoktam… A lényeg, hogy lassan, jól védve készüljön az étel, és a hő ne csak egy oldalról érje.

Akkor jöjjön a recept (nem érdemes keveset csinálni belőle, hívj inkább vendégeket :-), vagy tedd be a fagyasztóba, nem lesz semmi baja…).

Hozzávalók:

  • 10-12 nagyméretű, tölteni való paprika, ami nálam semmiképpen sem TV paprika, hanem különböző színű, jó húsos paprika: kaliforniai sárga, zöld és piros, paradicsompaprika (pritamin), vagy akár kápiapaprika, de a legjobb, ha keverjük… (tudjátok, így még több mikro-tápanyag kerül a szervezetetekbe ;-))
  • 1-1,2 kg darált hús – még jobb, ha sertés és marha keverve, de csináltam már bárányhús hozzáadásával is… ha jó sok dícséretre vágysz, akkor készítsd ezt is vegyes húsból! (a csirke, pulyka, kizárt!… bocsánat…)
  • 25-30 dkg basmati rizs (mert nem ragad)
  • 2 egész tojás, nyersen
  • 2 közepes vöröshagyma
  • némi olíva olaj, de ha „véletlenül” van otthon húsos, füstölt szalonna („pancetta” vagy kolozsvári), akkor az még jobb 🙂 – ízlés szerint, legyen mondjuk 15-20 dkg
  • só, bors
  • 2 teáskanál Ras-el-Hanout fűszerkeverék
  • 1 kg paradicsom, forró vízbe mártva, lehámozva (ha nincs, vegyél olasz hámozott paradicsomot, 450 grammosat árulnak, vegyél 2 dobozzal)
  • friss bazsalikomlevél, jó sok, mondjuk 15-20 levélke

Elkészítése:

A hagymát apróra vágjuk, és a lesütött szalonna zsírjában (vagy olíva olajban) megdinszteljük. Nagy serpenyővel dolgozunk, mert a húsnak is bele kell férnie. A darált húst legalább két részben adjuk hozzá, hogy piruljon és ne engedjen levet. Ez fontos az íz szempontjából. A pirításkor adjuk hozzá a fűszerkeveréket, sózzuk, borsozzuk. A rizst kétszeres, enyhén sós vízben megfőzzük, al dente. Hagyjuk kihűlni.

Most elkészíthetjük a paprikákat. A tetejüket levágjuk, kicsumázzuk, igyekszünk, hogy a paprika egyben maradjon. A levágott „kalapokat” felkockázzuk, és a vastag falú, nagy, közepesen magas falú edénybe rakjuk, megtámogatjuk velük a beállított paprikákat. A paprikák belsejét kicsit megsózzuk. z edénynek olyan magasnak kell lennie, hogy a paprikák állva, megtöltve beférjenek.

Ha már langyosra hűlt a hús és a rizs, összekeverjük, és a 2 lazán felvert tojást is belekeverjük.

Megtöltjük a töltelékkel a paprikákat. Jó alaposan belenyomkodjuk a tölteléket, ne sajnáljuk!

Nekem most maradt a töltelékből, így aztán forrázott mángold levélbe is töltöttem, ez látszik a fotón is :-). Tudtátok, hogy a svájci hegyi emberek úgy töltik a mángold leveleket, mint mi a káposztát? Csak inkább sajtos töltelékkel, mi mással, hiszen abból van nekik sok ;-)….

Vissza a paprikákhoz: a forró vízbe mártott, aztán meghámozott, lazán feldarabolt paradicsomokat a paprikák közé tömködöm, sózom(fontos!), és a bazsalikom leveleket is elrejtem a paprikák, paradicsom között…

Én sütőbe teszem, kb. 160-170 fokon, fedővel lefedve (vagy vastag alufóliával letakarva) sütöm, sütőben….kb. 1 órát, csakhogy az ízek jól összeszokjanak.

Másnap melegítve még finomabb. Én bármeddig tudnám enni………………………..

Hasonló bejegyzések