Napvédő krémek helyett napvédő táplálkozás
Az elmúlt időkben sajnos megnőtt a melanómás megbetegedések száma, és mindenki az erősödő UV-sugárzásról beszél.
A másik oldalon viszont a nap gyógyító erejére nagyon is szükségünk van, ugyanis a magyar lakosság nagy része D-vitamin hiányos.
Hogyan oldjuk fel ezt az ellenétet?
Megfelelő táplálkozással.
A fekete bogyósokban lévő antocianinok és egyéb polifenolok többféle módon és jelentős mértékben segítik a bőr ellenállóképességét:
- a fekete bogyósok héjában (ezért nem elég facsart leveket inni!) lévő antocianinok egyik funkciója a növények UV-sugárzás elleni saját védelme, és ezt a védelmet át is adják nekünk, ha rendszeresen fogyasztjuk őket
- a fekete bogyósok fogyasztása emellett növeli a bőr saját kollagéntermelését, amivel nemcsak feszesebb és fiatalabb lesz a bőrünk :-), hanem az jóval ellenállóbb lesz a napsugárzás negatív hatásaival szemben.
Még további fito-nutriensekkel növelhetjük bőrünk ellenállóképességét, ugyanis a sárgarépában, sütőtökben lévő magas karotintartalom is véd az erős napsugárzás káros hatásaitól. Az omega-3 zsírsavak, a dió fogyasztása is sokat segít bőrünk védelmében.
Napozni fontos. Semmi sem pótolja a valódi nap gyógyító erejét.
De napozzunk ésszel, és semmiképpen sem kampányszerűen (… ne egy hét nyári szabadság alatt akarjuk csokibarnára égni…). Fokozatosan, már tavasztól indítsuk be a „napozó programot”. Arra nagyon figyeljünk, hogy sose égjünk le, hiszen a melanóma kialakulási valószínűsége egyenesen arányosan nő a leégések gyakoriságával. És ha mindenképpen naptejet szeretnénk használni, akkor legalább ne a vegyi, hanem az ún. fizikai naptejeket használjunk, és válasszuk a minőséget, nézzünk utána, mi mindent tartalmaz a használni kívánt naptej… mert többet árthatunk, mint használunk egy rossz naptejjel…