Fekete málna | Rubus Occidentalis
Tartalomjegyzék:
Bevezetés
A fekete málna (BR), más néven Rubus Occidentalis, egy Észak-Amerikában őshonos málnafajta, amely kiváló frissen fogyasztva, vagy akár gyümölcspürék és lekvárok készítéséhez. Az utóbbi években egyre nagyobb figyelmet kapott, nemcsak kiemelkedő antioxidáns-tartalma, hanem a rákmegelőzésben rejlő potenciálja miatt is (G. Wang et al., 2024).
Összetétel – antioxidáns és gyulladáscsökkentő vegyületek
A fekete málna kitűnő A-, C- és E-vitamin-, kalcium-, folsav- és rostforrás. Bioaktív vegyületekben gazdag, például antocianinokban, ellagsavban, ferulasavban, ellagitanninokban és egyéb bioflavonoidokban. A polifenolok közül az antocianinok találhatók meg benne legnagyobb mennyiségben, a becsült összkoncentráció akár 669 mg/100 g is lehet a bogyókban.
A Rubus olyan fitokemikáliákat tartalmaz, amelyeket a szervezetünk mikrobái bontanak le, majd különböző másodlagos metabolitokat termelnek. Ezek antioxidáns, sejtnövekedést gátló és sejthalált elősegítő tulajdonságokkal rendelkeznek.
A cianidin-3-O-glükozid a gyümölcsökben és zöldségekben legnagyobb mennyiségben jelen lévő antocianin. Egy tanulmány szerint az 5%-os BR-porral dúsított étrend fogyasztása csökkentette a sejtnövekedést, a gyulladást és a véredényképződést, valamint növelte a sejthalált egy nyelőcsőrákot vizsgáló kutatásban (Rodriguez et al., 2022).
1. Ellagsav – daganatellenes hatás
Az ellagsav egy olyan természetes polifenol, amely bőségesen megtalálható a bogyós gyümölcsökben és diófélékben (Li et al., 2023). Egy tanulmányból kiderült, hogy a bogyós gyümölcsök (fekete málna, szeder, mocsári hamvas szeder, piros málna és eper) ellagsav-tartalmát összehasonlítva a szeder (43,67 mg/100 g) után a fekete málna (38 mg/100 g) ellagsav-tartalma a legmagasabb (Ceci et al., 2018).
Az egyik fő mechanizmus, amelyen keresztül a bogyók és az ellagsav gátolhatják a tumor kialakulását, az az, hogy csökkentik bizonyos enzimek szintjét, amelyek káros metabolitokat termelhetnek. Ez a gátlás valószínűleg a karcinogenezis korai fázisaiban következik be.
A fekete málna még 1%-os dózisban is jelentős kemopreventív hatással bír. Az áfonya és a fekete málna eltérő hatása a gyümölcsök eltérő antocianin-tartalmának köszönhető. Hasonló dózis mellett az áfonya antocianin-tartalma csak 2/3-a, ellagsav-tartalma pedig kevesebb, mint 1/20-a a fekete málnának (Aiyer & Gupta, 2010).
Az ellagsav citotoxicitása specifikusnak bizonyult a rákos sejtekre: a vastagbélrákos Caco-2 sejtekben sejthalált váltott ki, de normál emberi tüdőfibroblasztokban nem mutatott toxikus hatást. Amellett, hogy növeli a tumor érzékenységét a kemoterápiával és a sugárterápiával szemben, gátolja azokat a folyamatokat, amelyek döntő szerepet játszanak az áttétképződésben (Ceci et al., 2018). Bár a rákmegelőzésben betöltött szerepe ígéretes, biológiai hozzáférhetősége viszonylag alacsony, így a szövetekben és a vérben végül eloszló koncentrációja gyakran alacsonyabb, mint ami a hatékony mennyiséghez szükséges lenne (Li et al., 2023).
2. Mikrobiom
A polifenolos vegyületeket, például az antocianinokat, a kurkumint és az ellagsavat, széles körben vizsgálják lehetséges kemopreventív hatásaik miatt. Számos polifenol gátolja az NF-κB-t, egy központi transzkripciós faktort, amely szerepet játszik a gyulladásos folyamatok szabályozásában és a sejtnövekedésben. Ez a tényező kritikus szerepet tölthet be a gyulladásos bélbetegségekben (IBD) és az abból eredő vastagbélrák (CRC) kialakulásában (Zhao & Jiang, 2021).
Egy 2022-es tanulmányban a fekete málnával történő étrend-kiegészítés hatásait vizsgálták, egy vastagbélgyulladással és vastagbélrákkal küzdő egérmodellben. A vizsgálat eredményei azt mutatták, hogy a fekete málna porral történő étrend-kiegészítés csökkentette a vastagbél tumor-képződését, azonban a vastagbélgyulladás tüneteire és a nyálkahártya károsodására gyakorolt hatása nem volt egyértelmű. Ezenkívül a fekete málna fogyasztása pozitívan befolyásolta a bélmikrobiom összetételét. (Rodriguez et al., 2022)
A bél mikrobiom egyensúlya fontos szerepet játszhat a bélgát működésében (pl. a TNF-α csökkentésével) és az immunrendszer szabályozásában. Az egyensúly felbomlása a bélgát károsodásához és az immunsejtek kóros aktivációjához, ami pedig IBD-hez vezethet. A flavonoidoknak tehát, fontos szabályozó funkciója lehet a mikrobiom, a bélbarrier és az immunsejtek működésében is. (L. Wang et al., 2024)
Bár a polifenoloknak (pl. cianidin-3-glükozid) kis része szívódik fel a gyomor-bél traktusban, nagy részük eljut a vastagbélbe, amelyet aztán a mikróbák metabolizálnak. Becslések szerint az elfogyasztott polifenolok akár 90-95%-a is felhalmozódik a vastagbélben, ahol ezek a jótékony baktériumok élnek (10¹¹–10¹² baktérium/g béltartalom). (Zhao & Jiang, 2021) A mikróbák olyan biológiailag jobban hasznosítható metabolitokat állítanak elő, mint például a protokatechuinsav, amelynek, antioxidáns, antidiabetikus, sejtnövekedést gátló és sejthalált-elősegítő tulajdonságairól számoltak be. (Rodriguez et al., 2022)
3. Szív és érrendszer
Egy tanulmányban a fekete málna 8 héten át tartó szupplementációjának a vérnyomásra, a zsigeri zsírra és a gyulladásos citokinekre kifejtett hatását vizsgálták. Azt tapasztalták, hogy a fekete málna a 24 órás szisztolés vérnyomást jelentősen csökkentette a placebocsoporthoz képest. Ennek hátterében a rubus bioaktív összetevői állhatnak, beleértve az antocianinokat, flavonolokat, rezveratrolt, ellagitanninokat és tanninokat. (Jeong et al., 2016)
Egy másik, 2020-ban megjelent kutatásban a fekete málna (BR) kivonat hatását tanulmányozták, magas zsír- és kolintartalmú étrend mellett. A BR-kiegészítés szignifikánsan alacsonyabb összkoleszterin, alacsony sűrűségű lipoprotein (LDL) és trimetil-amin-N-oxid (TMAO) szintet eredményezett, a BR-t nem tartalmazó csoporthoz képest. A vizsgálat arra utal, hogy a fekete málna kivonat rendszeres fogyasztása, potenciálisan enyhítheti a hiperkoleszterinémiát és a májgyulladást a lipidprofil javítása és a szérum TMAO csökkentése révén. (Lim et al., 2020)
4. Fájdalomcsillapító hatás
Az opioidok a posztoperatív fájdalomcsillapítás alapvető eszközei, ám az optimális fájdalomcsillapítás és a mellékhatások elkerülése közötti egyensúly megteremtése nehézséget okoz. Emiatt egyre nagyobb igény mutatkozik olyan fájdalomkezelési stratégiákra, amelyek a multimodális megközelítéseket helyezik előtérbe.
Egy tanulmány az éretlen Rubus Occidentalis kivonat (iROE) fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatását vizsgálta, amelyet metszési fájdalom enyhítésére használtak. Az iROE dózisfüggő fájdalomcsillapító hatást mutatott, amely hatékonyabb volt, mint az érett Rubus occidentalis kivonaté (mROE). Ez a fájdalomcsillapító hatás az α2-adrenoreceptor és az opioid receptor útvonalakon keresztül valósul meg. Emellett az iROE jelentősen csökkentette a műtét utáni gyulladásos citokinek mennyiségét, erősebb gyulladáscsökkentő hatást mutatva, mint az mROE. Ezek az eredmények arra utalnak, hogy a fekete málna potenciális jelölt a posztoperatív fájdalom kezelésére. (Choi et al., 2023)
Összefoglalás
A fekete málna, kedvező összetételének köszönhetően, számos jótékony egészségügyi hatással bír. Az ellagsav, ellagitanninok és egyéb bioaktív vegyületek révén kiemelkedő szerepe lehet a rák kezelésében, de további kutatások szükségesek a hatékonyság növelése érdekében. (G. Wang et al., 2024)
Felhasznált irodalom
Aiyer, H. S., & Gupta, R. C. (2010). Berries and Ellagic Acid Prevent Estrogen-Induced Mammary Tumorigenesis by Modulating Enzymes of Estrogen Metabolism. Cancer Prevention Research, 3(6), 727–737. https://doi.org/10.1158/1940-6207.CAPR-09-0260
Ceci, C., Lacal, P., Tentori, L., De Martino, M., Miano, R., & Graziani, G. (2018). Experimental Evidence of the Antitumor, Antimetastatic and Antiangiogenic Activity of Ellagic Acid. Nutrients, 10(11), 1756. https://doi.org/10.3390/nu10111756
Choi, G. J., Kang, H., Lee, O. H., & Kwon, J. W. (2023). Effect of Immature Rubus occidentalis on Postoperative Pain in a Rat Model. Medicina, 59(2), 264. https://doi.org/10.3390/medicina59020264
Jeong, H. S., Hong, S. J., Cho, J. Y., Lee, T.-B., Kwon, J.-W., Joo, H. J., Park, J. H., Yu, C. W., & Lim, D.-S. (2016). Effects of Rubus occidentalis extract on blood pressure in patients with prehypertension: Randomized, double-blinded, placebo-controlled clinical trial. Nutrition, 32(4), 461–467. https://doi.org/10.1016/j.nut.2015.10.014
Li, J., Liao, R., Zhang, S., Weng, H., Liu, Y., Tao, T., Yu, F., Li, G., & Wu, J. (2023). Promising remedies for cardiovascular disease: Natural polyphenol ellagic acid and its metabolite urolithins. Phytomedicine, 116, 154867. https://doi.org/10.1016/j.phymed.2023.154867
Lim, T., Ryu, J., Lee, K., Park, S. Y., & Hwang, K. T. (2020). Protective Effects of Black Raspberry (Rubus occidentalis) Extract against Hypercholesterolemia and Hepatic Inflammation in Rats Fed High-Fat and High-Choline Diets. Nutrients, 12(8), 2448. https://doi.org/10.3390/nu12082448
Rodriguez, D. M., Hintze, K. J., Rompato, G., Wettere, A. J. Van, Ward, R. E., Phatak, S., Neal, C., Armbrust, T., Stewart, E. C., Thomas, A. J., & Benninghoff, A. D. (2022). Dietary Supplementation with Black Raspberries Altered the Gut Microbiome Composition in a Mouse Model of Colitis-Associated Colorectal Cancer, although with Differing Effects for a Healthy versus a Western Basal Diet. Nutrients, 14(24), 5270. https://doi.org/10.3390/nu14245270
Wang, G., Su, H., Guo, Z., Li, H., Jiang, Z., Cao, Y., & Li, C. (2024). Rubus Occidentalis and its bioactive compounds against cancer: From molecular mechanisms to translational advances. Phytomedicine, 126, 155029. https://doi.org/10.1016/j.phymed.2023.155029
Wang, L., Li, M., Gu, Y., Shi, J., Yan, J., Wang, X., Li, B., Wang, B., Zhong, W., & Cao, H. (2024). Dietary flavonoids–microbiota crosstalk in intestinal inflammation and carcinogenesis. The Journal of Nutritional Biochemistry, 125, 109494. https://doi.org/10.1016/j.jnutbio.2023.109494
Zhao, Y., & Jiang, Q. (2021). Roles of the Polyphenol–Gut Microbiota Interaction in Alleviating Colitis and Preventing Colitis-Associated Colorectal Cancer. Advances in Nutrition, 12(2), 546–565. https://doi.org/10.1093/advances/nmaa104